Topuk Çatlakları Neden Oluşur, Ne Yapmak Gerekir?

İnsanları son derece huzursuz eden bu durum, kadın ve erkeklerin ortak sorunudur.

0
1057

Ayak çatlakları genellikle topuk bölgesinde oluşmaktadır.

Estetik olarak çok kötü durduğundan, insanlar bu durumu gizleme eğilimi içine girerler. Ayakkabı seçiminde kapalı olanları tercih ederler.

Bu sorun genellikle uzun süre ayakta kalanlarda ve çıplak ayaklarla dolaşanlarda sık görünür. Tedavi edilmediklerinde ağrılı ve kuru bir görünüme sahip olurlar.

Çatlakların tedavisi genellikle ayağın nemlendirilerek, ölü derilerin temizlenmesi esasına dayanır.
Alınacak tedbirlerle ve basit önerilerle bu sorundan kolayca kurtulabilirsiniz. Ayak çatlaklarının derinleşmesine izin vermeden tedavi ederseniz, daha çabuk kurtulabilirsiniz.

Neden Oluşur?

-Yetersiz nemlendirme:
Çatlamış topukların en bilinen nedenidir. Ayağınızın altındaki deri genellikle kuru, sert ve pütür pütürdür. Bunun da nedeni, topuk derisindeki ter bezlerinin düşük seviyede bulunmasındandır. Deride bulunan yağ, normalde deriyi yumuşak olması ve kurumaması için destekler. Eğer deriniz özellikle kuruysa çatlak deri daha fazla görülür ve cildin elastikiyeti azaldığından herhangi bir şey cildin kuruluğunu şiddetlendirebilir.

-Eksiklikler: Diyetinizde vitamin, mineral ve çinko eksikliği varsa bu da topuk sağlığınızı etkileyebilir.

-Baskı: İş yerinde veya evde çok fazla ayakta kalmak da güçlü bir etkendir.

-Yaşlanma belirtileri: Kalın, kuru ve pullu cilt, yaşla birlikte elastikiyetini kaybeder ve çatlaklar gibi etkiler, yaşlanmayla birlikte daha fazla görülür.

-Rahatsızlıklar: ayak mantarı, sedef, egzama, tiroid hastalığı, diyabet ve diğer bazı cilt hastalıkları çatlayan topukların nedeni olabilir.

-Obezite: Yüksek rakamlarda ağırlık, topuk altındaki yağ yastığı üzerinde baskıyı arttırma potansiyeline sahiptir. Bu, yanlara doğru genişlemeye neden olur ve cilt, yeterin kadar esnek değilse ayak üzerinde ciddi bir baskı olabilir. Bu da topukların çatlamasına neden olur.

-Ayakkabı seçimi: Arkası açık sandaletler ya da ayakkabılar topuk altındaki yağın yanlara doğru yayılmasına neden olarak çatlak topukların daha fazla görünmesine neden olabilir. Ayaklarınıza düzenli olarak bakım yaparak bu tür ayakkabıları rahatlıkla giyebilirsiniz.

-Hijyen: Hijyenik olmayan koşullar ve durumlar da bir nedendir.

-Su: Su, cildin doğal yağlarını alarak derinin kuru ve sert olmasına neden olabilir. Banyo gibi nemli yerlerde uzun süre kalmamaya özen gösterin.

-Rahatsız ayakkabılar: Ayağınıza konforlu bir duruş sağlamayan rahatsız ayakkabılar, uzun süre ayakta durma ya da yürüme gibi durumlarda ayağınıza zarar verir.

-Genetik: Doğal yapısı nedeniyle topuk etrafı kuru veya kalın kuru olan ciltler (kallus) genetik yapı nedeniyle çatlak topuklara neden olabilir.

Topuk çatlakları için uygulanması gereken öneriler nelerdir?

– Ayaklara çorap giyme alışkanlığı kazanılmalıdır. Çıplak ayakla dolaşmak daha fazla soruna sebep olmaktadır. Sıcak havalarda çorap giyilmediğinde, geceleri ayaklara vazelin sürülmesi faydalı olur.

– E vitamini içeriğine sahip olan ayak bakım kremleri kullanmalısınız.

– Her banyo sonrasında ayaklarınızı ponza taşı ya da ayak törpüsüyle törpülemelisiniz.

– Sürekli olarak sandalet tipi ayakkabılar giymeyi tercih edenlerde daha fazla çatlak oluşumu meydana gelir. Bu durumda olanlar akşamları ayaklarını içine deniz tuzu koydukları ılık suyun içinde bir süre bekletmelidir.

– Limon suyu ve gliserini karıştırarak ayaklarınıza sürebilirsiniz. Bir gece ayaklarınızı böyle bekletirseniz, ayak çatlaklarını giderecektir.

– Deniz tuzu ve zeytinyağını karıştırarak ayaklarınıza sürerseniz, ayaklarınızdaki sert çatlaklar yumuşayacaktır.

– Ilık ve sabunlu su içinde bekletilen ayaklarınızdaki çatlakları ponza taşıyla ya da törpüyle temizleyebilirsiniz. Daha sonra E vitamini içeriğine sahip kremler sürebilirsiniz.

– Elma sirkesi ve ılık suyu karıştırarak ayaklarınızdaki çatlakları bu karışımda bekletebilirsiniz. Çatlakları bu şekilde yumuşatabilirsiniz.

– Açık ayakkabı giyenler bir süre ara vererek kapalı ayakkabı giyerlerse, çatlak oluşumuna engel olurlar. Sürekli açık ayakkabı giymek çatlak oluşumunu hızlandırmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here