Huzursuz Bacak Sendromu

0
526

BACAKLARINIZDA BU BELİRTİLER VARSA DİKKAT!
Huzursuz bacak sendromunu toplumda çok yaygın görülmesi, hastalık olduğunun bilinmemesi ve yıllarca insanların bu hastalıkla tedavi edilmeden yaşaması nedeniyle en az bilinen en sık görülen hastalıklardan biridir diye tanımlanabilir.

Yakınmalar genellikle akşam saatlerinde ve bacaklarda ortaya çıkarken, ilerleyen durumlarda gün içinde de uzun süreli oturma ve istirahat dönemlerinde ortaya çıkabilir. En önemli özelliklerden birisi yakınmaların hareketle azalmasıdır. Genellikle her iki bacağı etkilemekle birlikte az oranda ki hastalarda tek taraflı olabileceği akılda tutulmalıdır.

uykusuz-gecelerin-nedeni-huzursuz-bacak-olabilir_x_13565_b

Bulguların sıklıkla akşam ve gece saatlerinde ortaya çıkması, bu hastalarda ciddi uyku bozukluklarına neden olmaktadır.

Huzursuz bacak sendromu kadınlarda erkeklere göre yaklaşık iki kat daha fazla görülmektedir. Genellikle ileri yaşlarda ortaya çıkan bir hastalık olmakla birlikte tüm yaşlarda da görülebilir.

huzursuz-bacak-758x426

Huzursuz Bacak Sendromu tanısı nasıl konulur?

Huzursuz bacak sendromu tanısı konulması için bu hastalığa özel herhangi bir test bulunmamaktadır. Bu nedenle aşağıda belirtilen kriterlerin dikkatle sorgulanması gereklidir.

Bacaklarda anormal duyularla birlikte şiddetli hareket ettirme isteği olması.
Hareket ettirmekle bulguların tamamen ya da kısmen düzelmesi

Bulguların, genellikle akşam saatlerinde ya da gece kötüleşmesi gibi belirli bir özelliği olması.

Bulguların oturma ve yatma gibi istirahat durumlarında ortaya çıkması.

Huzursuz Bacak Sendromu tedavisi var mıdır, nasıl yapılır?

bacak-germe-ameliyati

Huzursuz bacak sendromu tedavi edilebilir. İlaç tedavisine başlamadan önce yapılabilecek bazı rahatlatıcı hareketler ve önlemler vardır. Bunlara hastaların dikkat etmesi oldukça önemlidir.

İlk yapılması gereken hastanın bazı basit önlemleri alması ve yatak odası düzenlemeleri.

Huzursuz bacak sendromu bulgularını artırabilecek ilaçları doktoruna danışmadan almaması, eğer başka bir nedene bağlı ortaya çıkmış ise önce bu nedenin tedavi edilmesi gereklidir.

Huzursuz bacak sendromu bulgularını kötüleştirebileceğini bildiğimiz alkol, sigara, kafein (çikolata, kafein içeren çay ve kahve gibi) maddelerden uzak durulması, özellikle akşam saatlerinde yatmadan önce bunlara dikkat edilmesi
Huzursuz Bacak Sendromu’nun nedenleri nelerdir?

  •  Romatoid artrit
  •  Hamilelik
  •  Demir eksikliği (en önemli göstergesi ferritin düşüklüğü)
  •  İleri evre böbrek yetmezliği (üremi)
  •  Şeker hastalığı
  •  Parkinson hastalığı
  •  Sinirlerin değişik nedenlerle etkilenmesi (polinöropati)

Bunların dışında bazı bulantı, depresyon ve psikoz ilaçları ile bazı sara (fenitoin içerenler), soğuk algınlığı (antihistaminik içerenler), tansiyon ilaçları (nifedipin içerenler) huzursuz bacak sendromu bulgularını kötüleştirebilirler. Bu nedenle huzursuz bacak sendromu olan hastalar bu grup ilaçları doktoruna danışmadan kullanmamalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here