Günlük içmeniz gereken su miktarı nasıl hesaplanır?

0
579

Baş ağrısı ve yorgunluk gibi pek çok sağlık sorunu incelendiğinde, nedeninin gün boyunca yeteri kadar su içmemek olduğu belirlenir.

Su neden önemlidir?

Vücudunuzun yaklaşık %60’ı sudur ve uygun hidratasyon tükürük üretimine, eklemlerinizin yağlanmasına ve atıkların uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Su ayrıca, besinlerin vücudunuzda sirkülasyonuna ve gıdaların sindirimine yardımcı olur.

Sağlıklı olmak için her gün yeterli miktarda su içmek gerekir. Vücudunuzun su ağırlığının sadece %1’ini kaybetmek yorgunluğa neden olabilir ve vücudunuzun sıcaklığı ile kalp atış hızını düzenleme becerisini etkileyebilir.

1.Adım

Gün boyunda idrar, terleme ve ağlama yoluyla su kaybetmek normaldir. Kaybedilen suyun bir kısmını gün boyunca süt, çorba ve meyve suyu gibi gıdalar ve içecekler aracılığı ile takviye edebilirsiniz.
2. Adım

kahve-falinda-kalp-sembolu
Kahve, soda ve çay gibi kafeinli içecekler iyi birer su kaynağı değildir. Çünkü kafein idrar söktürücüdür, vücudun suyu tutmak yerine kaybetmesine neden olur.
3. Adım

greyfurt-620x456
Meyveler ve sebzeler de vücuda az miktarda su tedarik eder.

Fazla Su İçenler Dikkat!-
Fazla Su İçenler Dikkat!-

Uzmanlar, bir kişinin tam olarak ne kadar suya ihtiyacı olduğunu belirlemek için tek bir formül olmadığı konusunda fikir birliğine varmıştır. Genel olarak, erkekler günde 13 bardak, kadınlar ise 9 bardak su içmelidir. Ancak, egzersiz yapmanız veya aktivite gerçekleştirmeniz çok fazla terlemenize neden olur. Bu durumda terleme ile meydana gelen ilave su kaybını telafi etmek için ekstra 1 ½ – 2 ½ bardak daha fazla su içmelisiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here