Az uyku kilo aldırıyor

0
417

Uyku ile beslenme arasında önemli bir ilişki var. Uyku açlığı, kilo almanın başlıca nedenlerinden biri… Çünkü az uyuyan çok yiyor.

GÜNÜMÜZDE insanların çoğunda görülen uykusuzluk problemi fazla kiloların başlıca sorumlularından biri… ABD’deki Harvard Tıp Fakültesi Brigham and Women’s Hospital Uyku Sağlığı Merkezi’nin uzmanları; uykunun, yaşam stili ve çalışma hayatıyla birlikte yaşam kalitesini belirleyen üç ana unsurdan biri olduğuna dikkat çekiyor. Kaliteli bir yaşam sürebilmek için bu üç unsurun mutlaka dengede olması gerekiyor.

uyku-beslenme-detay

İki hormon önemli

UYKU ile beslenme arasındaki ilişkiyi etkileyen iki çeşit hormon bulunuyor. Bunlardan leptin hormonu, kandaki şeker seviyesi düştüğü zaman artıyor. Ghrelin hormonu ise kişi yediği zaman artıyor. Ghrelin arttığı zaman beyindeki tatmin merkezini doyurarak açlığı gideriyor. Leptin ise aç kalındığında artıyor. Uykusuz kalmak ghrelini azaltıyor, leptini artırıyor. Leptin artınca kandaki şeker seviyesi düşüyor ve kişi daha çok yeme ihtiyacı hissediyor. Ghrelin azalınca da daha çok yemek yeme ihtiyacı doğuyor. Öte yandan, şeker seviyesindeki değişiklikler de uyku ihtiyacının ortaya çıkmasına yol açıyor. Vücudumuz kendisi için gerekli olan enerjiyi yediğimiz gıdalardan elde ediliyor. Yemek yedikten sonra gıdalar bağırsaklarda parçalanarak ufak şeker parçalarına dönüşüyor ve daha sonra bağırsaktan emilerek kan akımı yoluyla vücudumuza dağılıyor. Enerji sağlanması için kan şekerinin özellikle kas, karaciğer, yağ ve beyin gibi dokular olmak üzere tüm organların hücrelerine girmesi gerekiyor.

uykusuzluk-013057xw

Yüksek şeker uyuklatıyor

KANDA bulunan şekerin hücrelere girmesi pankreas bezinden salgılanan insülin hormonu sayesinde oluyor. İnsülin hormonu kanda yoksa veya olduğu halde hücrelerce emilemiyor ve etki gösteremiyorsa kandaki şeker hücreye giremediğinden birikiyor ve şeker yükselmeye başlıyor. Kan şekerinin sabah aç karnına yapılan ölçümde 126 mg/dl’yi geçmesi durumuna şeker hastalığı adı veriliyor. Kan şekeri 180 mg/dl’yi geçince idrarda şeker çıkıyor. Tüm bu sürecin sonucunda, şeker hastalarında kan şekeri çok yükseldiğinde uyku basması görülebiliyor.

sekerim-001

ACIKMA ATAKLARI YAŞANIYOR

YEMEK sonrasında görülen kan şekeri düşüklüğü de yaşam kalitesini olumsuz etkiliyor. Kişinin enerjisini düşürmekle kalmayıp, halsizliğe, baş dönmesine, öfkeye ve sabırsızlığa yol açıyor. Kişinin iş verimi de düşüyor. Tıpta ‘reaktif hipoglisemi’ olarak bilinen bu hastalığa, ne kadar uğraşsa da bir türlü kilo veremeyen insanların çoğunda rastlanıyor. Dengesiz beslenme, özellikle de fazla karbonhidrat, nişasta, şeker ve kafein tüketiminin sonucunda ortaya çıkan bu hastalığa yakalanan kişiler, gün içinde sık sık acıkma atakları yaşıyor ve şekerli gıdalara saldırıyor. Geceleri ise uyumakta güçlük çekiyor ve kötü rüyalar görüyorlar.

kaliteli-bir-uyku-icin-beslenme-onerileri-6-470x359

Nelere dikkat edilmeli?

Sağlıklı bir uyku için bu önerileri hayata geçirin…
– Her zaman aynı yer de uyumaya özen gösterin.
– Oda sıcaklığının uyumaya uygun olmasına dikkat edin.
– Akşamları hep aynı saatte yatağa girin. Sabahları hep aynı saatte kalkın.
– Sağlıklı ve kaliteli bir yaşam tarzı benimseyin.
– Uyuyacağınız mekanda ışık bulundurmayın, karanlık olmasını sağlayın. Böylelikle daha rahat uyursunuz.
– Yatağınızın ve yastığınızın rahat olmasına dikkat edin.
– Uyuyacağınız yerin sessiz olmasını sağlayın.
– Uykuyu sabote eden alkol, sigara ve kafeinden uzak durun.
– Uyku öncesinde egzersiz yapmayın.

292141_1280x720

Sözcü

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here